Cami Kapısı

Cami  Kapısı

Camiler, ülkemiz için oldukça önemlidir. Farklı mimari özellikleri ile karşımıza çıkan camiler, birçok ortak özelliğe sahiptir. Örneğin, her cami büyük üstü açık bir avlu ve üstü kapalı ana yapısından oluşur. Caminin iç kısımlarında ise minber, seki ve mihrap gibi alanlar bulunur. Cami kapısından içeriye girince tam karşıda kıblenin yönünü gösteren ve imamın namaz kılarken bulunduğu yer mihraptır.

Cami kapısı kendine has özellikleri bulundurur. Mihrabın tam karşısında yer alan giriş kapısı kuzeyi gösterirken, şerefeye açılan üst kapılar güney tarafına bakar. Bu kapılar genelde ahşap olarak karşımıza çıkar. Hat sanat işlemeleri ile süslenir. Eski Osmanlı ve Anadolu motifleri sıklıkla kullanılır.

Cami Kapıları

Cami kapıları, camilere giriş kısmında selamlayan ve gönülleri ihtişamı ile ferahlatan en önemli aksesuarlardan birisidir. Cami kapısı imalatı sırasında yapılan her işlemin büyük bir titizlik ve özen ile yapılması gerekir. Cami kapıları her zaman ustaların duyduğu saygı ve sevgi ile inşa edilir. Cami kapısının üretimindeki en büyük unsur, her zaman cami kapılarının günde binlerce insanı ağırladığı için sağlam yapıda olmasıdır. Caminin mimari dekorasyonuna uygun olarak üretilmelidir. Camiler mimari ve tasarımı açısından dekorasyon olarak özel ve ihtişamlı alanlardan oluşur.

Cami kapı modelleri ülkemizde en çok dikkat çeken aksesuarlardan birisidir. Cami kapısı imalatı ve cami kapı boyama üretimde en çok dikkat edilmesi gereken, işçiliğin en üst düzeyde sevgi ile yapılması gereken işlemlerdendir. Camiler toplumumuzda en çok saygı duyulan mekanlardan birisidir. Camilerin iç motifleri ve mimarilerinde her bir tasarım mana ve anlam içerir. Bu sebepten dolayı cami kapısı imalatı, bu dekorasyona uygun olarak yapılması gerekir. Cami ziyaretlerinde insanları karşılayan ve selam veren ilk yer cami kapısıdır.

Camilerin mimarisine uyumlu şekilde yapılması gereken cami kapı modelleri, yapılarına ve motiflerine göre farklılık gösterir. Cami çelik kapı fiyatları da yapılarına göre fiyat farklılığı gösterir. Cami kapısı imalatı sırasında, kapı oldukça sağlam yapılmalıdır. Bunun sebebi ise cami kapıların bir gün içerisinde binlerce kez açılıp kapatılmasıdır.

Cami Kapısı İmalatı

Bu mimari eserlerde cami kapılarının ihtişamı ve yapılışındaki tüm ince sanatlar oldukça önemlidir. Cami kapısı imalatı, geçmişte ustaların el emeği ile sundukları saygı ve sevgiden oluşurdu. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile cami kapıları, artık teknolojik cihazlar tarafından eski kalitesine uygun olarak dizayn ediliyor.

Ahşam cami kapısı imalatı ve cami kapı boyama işlemi titiz bir işçilik ile yapılır. Cami kapı modelleri farklı çeşitler ile sunulur.

Cami Kapısı Hangi Yönü Gösterir?

Cami kapıları genel olarak kuzey yönünü gösterir. Cami minare kapıları ise kıble yönünü gösterir. Kıble yönü ülkemizin şekli itibariyle güneye düştüğü için, namazlarda kabeye döneriz. Bunun için cami minare kapıları güney yönünü gösterir. Kıble yönünü belirleyemeyen kişiler, cami yönüne bakarak kıbleyi belirlerler.

Cami Kapısı Fiyatları

Farklı özgün tasarımlar ve geleneklere göre cami kapı modelleri yer alır. Her bütçeye uygun olarak cami kapı modeli üretilebilmektedir. Cami Kapısı Fiyatları, istenilen modele, kapının yapısına ve motif içeriğine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu fiyatlar, kişi tarafından gelen talepler ve siparişler doğrultusunda hazırlanabilmektedir. Bu işlemler, el işçiliği ile beraber sevgi işlenerek yapılır. Ahşap malzemeler, gönül ve sevgi verilerek kapı tasarlanır. Büyük bir titizlik ile ahşabın işlenmesi ile mükemmel eserler ortaya çıkmaktadır. Günümüzde teknolojinin desteği ile harika motifler ile süslenir.

 

 

 

 

Devamını Gör Gizle