Kürsü

Kürsü

Müslümanlıkta Allah’ın evi olarak anılan camilerin mimari özellikleri, neredeyse her dönem ilgi çekicidir. Camiler, her dönemde mimarisi ile şehirlerde damgasını vurmaktadır.

Vaaz Kürsüsü Anlamı

Vaaz Kürsüsü Anlamı merak edilen konular arasında yer alır. Vaaz kürsüsü kelimesinin asıl şekli kürsi kelimesidir. Türkiye’de özellikle cami ve medreselerde vaaz veya ders vermeye mahsus olarak, genelde üstüne merdivenle çıkılan camide oldukça önemli olan bir mimari yapıdır. Türk ve İslam mimarisin önemli ögelerinden birisidir.

Vaaz Kürsüsü Nedir?

Vaaz Kürsüsü Nedir sorusu birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Kürsü, değişik çağlarda ve çeşitli Müslüman devletlerinde birbirleri ile ilişkili anlamlarda kullanılmıştır. Mesela, Kabe kapısında üst basamağı eşik kısmına gelen hareketli merdivene kürsü denir.

Cami Vaaz Kürsüsü olarak da bilinen vaiz kürsüsü, Cuma günleri camide vaaz veren hocalar tarafından kullanılır. İslam sanatında bilinen en eski vaaz kürsüsü, St. Catherine Manastırı içerisinde yer alan camide muhafaza edilen kürsüdür.

Vaaz Kürsüsü Modelleri

Camiler içerisinde yer alan vaaz kürsüsü modelleri, cami içerisinde yer alan birçok öge ile bütünleşir. İbadet yeri olan camilerde vaaz kürsüsü modelleri yapımında incelik ve titizlik oldukça önemlidir. Ahşap vaaz kürsüsü fiyatları malzemenin kalitesine ve işe göre değişiklik gösterebilmektedir. Vaaz kürsüsü fiyatları hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Devamını Gör Gizle