Müezzinlik

Müezzin Mahfili Nedir?

Müezzin Mahfili Nedir sorusu, birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Müezzinlik diğer adıyla mahfil, müezzinlere ayrılan bölümdür. Etrafı, tahta veya taş parmaklık ile çevrilir. Müezzinler bu kısımda ezan okur, kamet getirir ve tesbihatları gerçekleştirir. Büyük camilerde müezzin mahfilinin yüksekliği 3 metreye kadar çıkabilmektedir. Bazı küçük camilerde ise bu yer seviyesi ile eşittir veya biraz üzerindedir. Kısa parmaklıklar ile caminin genel kısımlarından ayrı tutulur. Belirli bir yüksekliğe sahip olan müezzinliğin bazıları basamaklı, bazıları ise dayama merdivenli olmaktadır. Genellikle minberin karşısında yer alır.

Cami yapılarının içerisinde müezzinlere ait bir bölüm olarak da bilinmektedir. Birçok çeşitte müezzinlik modelleri bulunmaktadır.

Müezzinlik Nedir?

Müezzinlik Nedir sorusu müezzinliği merak eden isteyen kişiler tarafından sıkça sorulur. Müezzin, ezan ve tezin sözcüklerinden türetilen Arapça kökene sahip olan bir kelimedir. Ezan okuyan kişi anlamına gelir. İlk kez peygamber efendimiz zamanında kullanımına başlanmıştır. Müezzinler, namaz saatini tüm Müslümanlara bildirebilmek için aynı zamanda ve aynı makamda ezan okurlar. Müezzinlik bir meslektir, ancak sanat olarak da görülmektedir.

Müezzinlik Nasıl Yapılır?

Ezanın tam vaktinde okunması oldukça önemli bir husustur. Bu nedenle müezzinin namaz vaktinden 10 dakika önce camide olması gerekmektedir. Her vaktin ezanı farklı bir makamda okunur. Sabah ezanının saba, akşam ezanının ise segah makamında okunması gerekmektedir. Ezan sırasında yüzünü kıbleye dönmek farz olur.

Salat ve ezan duası okumakta müezzinin görevleri arasındadır. Müezzinler, Allah’ı tesbih eden cemaatin başında yer almaktadır. Bir diğer görevi ise farz namazlarından önce kameti getirmesidir.

Müezzinlik Modelleri

Camiler, Allah’ın bütün kullarını eşit olarak gördüğü ve kullarının bir araya gelerek ibadet sağladığı yerlerdir. Bu yerlerde, müezzinler görev yapmaktadır. Müezzinler için ayrılan bölüme ise müezzinlik denmektedir.

Özellikle dini mimari açısından baktığımızda, ahşap işçiliği geniş bir kullanım alanına sahiptir. Miraç ahşap olarak, cami mobilyalarından işçilik ve kalitenin öneminin farkına vararak üretim yapıyoruz. Ürettiğimiz müezzinlik modelleri ile ince işçiliği, kalitenin ve dayanıklılığın izlerini rahatça görebilirsiniz.

Ahşap Müezzin Mahfili Fiyatları

Ahşap Müezzin Mahfili Fiyatları, kullanılan malzemeye göre değişiklik göstermektedir. Kullanılan malzemenin kalitesi ve işçiliğin hassaslığı fiyatını etkiler. Müezzin Mahfili Fiyatları hakkında bilgi almak ve modellerimizi incelemek için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Müezzinliğe uygun diğer ahşap ürünleri olan Minber ürünlerimiz için, Ürünler > Minber , Kürsü modelleri için Ürünler > Kürsü  ve Cami Kapısı ürünlerimiz için Ürünler > Cami Kapısı sayfalarımızı ziyaret ederek uygun ürünlerimizi inceleyebilirsiniz. 

 

 

Devamını Gör Gizle